• Zelená škola

• V tomto školskom roku 2021/2022 sme sa opäť zapojili do programu Zelená škola.

Zelená škola patrí do celosvetovej siete ekoškôl, ktorých medzinárodným garantom je

Nadácia FEE – Foundation for Environmental Education.

Školy s označením “Eco-School” pracujú pod hlavičkou tejto organizácie po celom svete.

Na Slovensku tento program koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť environmentálnovýchovných organizácií ŠPIRÁLA.

Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:

• schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia;
            • spolupracovať v tíme, ale vedieť konať aj samostatne;
            • kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor;
            • byť tvoriví, aktívni a zvedaví;
            • prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

Program Zelená škola odporúča Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a realizuje sa pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR.

Ciele programu:

• robiť, čo učíme
          • učiť inak
          • zmeny vo fungovaní škôl robiť spoločne.

Pre úspešnú realizáciu programu je potrebná podpora vedenia školy a participácia učiteľského zboru, nepedagogických pracovníkov, rodičov a žiakov/študentov.

Školy za svoje úsilie, splnenie cieľov vo vybranej téme a dosiahnuté zmeny vo fungovaní, inovácie vo výučbe a participáciu získavajú medzinárodný certifikát a vlajku Zelená škola. Už raz sme vlajku získali, veríme, že sa nám to podarí opäť.

7 krokov Zelenej školy:
          1. Kolégium Zelenej školy
          2. Environmentálny audit školy
          3. Environmentálny akčný plán
          4. Monitoring a hodnotenie
          5. Proenvironmentálna výučba
          6. Informovanie a zapojenie komunity
          7. Eko - kódex

Naša škola si vybrala prioritnú tému VODA. Veríme, že naši žiaci môžu získať viac než len formálne vzdelanie. Chceme prostredníctvom zážitkového učenia rozvíjať tvorivé a kritické myslenie žiakov.