Koordinátor prevencie
Zlá známka na vysvedčení môže byť pre všetkých stresujúca
Starostlivosť o duševné zdravie v náročných časoch;
ako chrániť seba a deti v období neistoty
Vzhľadom na nedávne udalosti je kľúčové chrániť našu duševnú pohodu a pohodu našich detí. Tu je niekoľko odporúčaní:
Riadenie informácií: Obmedzte sledovanie správ, najmä tých, ktoré sú emočne náročné. Preťaženie informáciami môže viesť k úzkosti a strachu.
Podpora a komunikácia: Buďte pozorní k zmenám nálad u seba aj u detí. Vytvorte prostredie, kde sa môžu slobodne vyjadriť.
Vyhľadanie odbornej pomoci: Ak sa cítite preťažení, depresívni alebo úzkostliví, neváhajte vyhľadať pomoc u odborníka na duševné zdravie.
Ochrana detí: Chráňte deti pred podrobnými informáciami o tragických udalostiach. Ak sa pýtajú, odpovedzte im jednoducho a upokojujúco, zamerajte sa na to, ako sa o seba staráme a ako sa snažíme byť v bezpečí.
Aktívne počúvanie: Nechajte deti zdieľať svoje pocity a obavy. Potrebujú, aby ich niekto vypočul, nie aby im niekto hovoril, čo sa stalo.
Budovanie pocitu bezpečia: Učte deti, ako sa cítiť v bezpečí. Ak sa boja, nech sú blízko pri niekom, komu dôverujú (rodič, učiteľ, kamarát).
Osobná starostlivosť: Ak je pre vás náročné hovoriť o týchto témach, vyhľadajte pomoc psychológa, ktorý vás môže usmerniť a pomôcť vám spracovať vaše pocity.
Zlá známka na vysvedčení môže byť pre všetkých stresujúca, ale pozitívna komunikácia je kľúčom k jej prekonaniu. Tu je niekoľko tipov, ako sa s tým vysporiadať.
Pozitívna komunikácia pri zlej známke na vysvedčení:
Pre rodiča:
Vypočujte si dieťa bez prerušovania: Dajte dieťaťu priestor, aby sa podelilo o svoje pocity a vysvetlilo situáciu. Aktívne počúvajte, prejavujte empatiu a snažte sa pochopiť jeho pohľad. Používajte otvorené otázky, ako napríklad: "Čo sa stalo?", "Ako sa cítiš?", "Čo si myslíš, že by sme mohli urobiť, aby sa to zlepšilo?"
Zdôraznite svoju lásku a podporu: Dajte dieťaťu najavo, že ho máte radi bez ohľadu na známky. Zdôraznite, že zlá známka neznamená, že je zlé alebo neschopné. Vaša láska a podpora sú nepodmienené.
Spolupracujte na riešení: Spolu s dieťaťom hľadajte spôsoby, ako sa zlepšiť. Možno potrebuje doučovanie, zmenu študijných návykov, alebo viac času na učenie. Zamerajte sa na konkrétne kroky, ktoré môžete podniknúť spoločne.
Oslavujte úspechy: Zamerajte sa na pozitívne aspekty. Chváľte dieťa za snahu a úsilie, aj keď výsledok nie je perfektný. Oslavujte aj malé úspechy a pokroky. Zamerajte sa na rast a zlepšenie, nie len na konečný výsledok.
Udržujte pozitívny tón: Komunikujte s dieťaťom s úctou a porozumením. Vyhnite sa kritike a výčitkám. Používajte povzbudzujúce slová a vyjadrite vieru v jeho schopnosti.
Pre dieťa:
Porozprávajte sa s rodičmi: Podeľte sa o svoje pocity a vysvetlite, prečo ste dostali zlú známku. Buďte úprimní a otvorení. Nebojte sa požiadať o pomoc.
Prijmite podporu: Prijmite pomoc a podporu od rodičov. Spolupracujte s nimi na hľadaní riešení. Nebojte sa ukázať svoje slabé stránky, je to prirodzené.
Zamerajte sa na zlepšenie: Zamerajte sa na to, ako sa môžete zlepšiť. Nastavte si realistické ciele a postupne pracujte na ich dosiahnutie. Nečakajte okamžité výsledky, ale oslavujte každý pokrok.
Nehanbite sa: Zlá známka sa stáva každému. Je dôležité, aby ste sa nebáli o tom hovoriť a hľadať pomoc. Je to príležitosť na rast a učenie sa z chýb.
Mgr. Nadežda Skačanová - koordinátor prevencie drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov
Kontakty na odborníkov:- Školský podporný tím https://zsmoravany.edupage.org/a/skolsky-podporny-tim
- IPčko – 0800 500 333, internetová poradňa pre mladých, poskytuje bezplatnú anonymnú psychologickú a sociálnu pomoc denne od 7.00 do 24.00 h cez chat a email na www.ipcko.sk
- Krízová linka pomoci – 0800 500 333, www.krizovalinkapomoci.sk
- Linka pomoci pre deti a mládež – 116 111 / online www.ldi.sk / www.odpisemeti.sk, non-stop bezplatná a anonymná pomoc
- Krízová linka pre nezvestné deti a ich rodiny – 116 000 / non-stop bezplatná a anonymná pomoc
- Špecializované poradne pre dospelých volajúcich v záujme detí – 0800 500 500, bezplatná a anonymná pomoc pre rodičov, príbuzných, pedagógov, pracovníkov s deťmi a mládežou denne od 13.30 do 19.30 h, www.ldi.sk
- Linka detskej dôvery – 0907 401 749, www.linkadeti.sk
- Linka dôvery Nezábudka – 0800 800 566, telefonická linka dôvery pre dospelých, www.linkanezabudka.sk
- Viac ako ni(c)k – Národná linka na pomoc deťom v ohrození, www.viacakonick.gov.sk
- Chuť žiť – 0800 221 080, bezplatná anonymná služba špecializovaná na témy súvisiace s poruchami príjmu potravy, sebaprijatím či šikanou zameranou na výzor (body shaming), ako aj pre ich blízkych, www.chutzit.sk
- Spoločnosť priateľov detí - Li(e)nka: 0907 401 749
- Dobrá linka – psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením, www.dobralinka.sk
- Linka podpory pre učiteľov – 0800 221 323, linka podpory pre pedagógov (po-pia: 15:00 – 18:00)
- Centrá poradenstva a prevencie
- Možnosť nájdenia psychológa na stránke: https://www.ksebe.sk/